Ako výbrať šperk ?

Stretli ste už svoju vyvolenú a chceli by ste posunúť svoj vzťah na ďalšiu úroveň? Chceli by ste jej kúpiť zásnubný prsteň, ale neviete aký vybrať?

Pre mnohých mužov je výber zásnubného prsteňa neľahkou výzvou. Pri výbere v klenotníctve sú zavalení otázkami, na ktoré možno neboli dopredu pripravení. Veľkosť? Farba? Briliant? Cena?..... Pripravili sme pre vás krátkeho sprievodcu ako sa dopredu pripraviť pred návštevou klenotníctva.

 

Rozpočet

Prvou vecou je ujasniť si, koľko peňazí chcete do kúpy zásnubného prsteňa investovať. Určite už každý z Vás počul, že cena zásnubného prsteňa by mala byť vo výške 2-3 mesačnej mzdy.  Za týmto „pravidlom” stojí firma De Beers, ktorá v 30. rokoch minulého storočia spravila z diamantu kameň, ktorý si ľudia začali kupovať nie len pre jeho krásu, ale taktiež pre jeho hodnotu. Ženám sa odjakživa  páčilo dostávať od mužov hodnotné dary, medzi ktoré patria aj briliantové šperky. Firma De Beers to využila a spolu s najlepšími marketingovými firmami vymysleli 3 mesačné platové pravidlo, ktorým sa mnoho ľudí riadi dodnes.

Prsteň je však symbolom lásky a je len na Vás koľko sa zaň rozhodnete zaplatiť. Pri výbere toho správneho prsteňa teda neexistujú žiadne cenové pravidlá, podľa ktorých by ste sa mali riadiť.

 

Prekvapenie

Čoraz častejšie prichádzajú muži so svojimi priateľkami, aby si prsteň vybrali. Budete mať síce istotu, že sa jej prsteň páči, no prídete tak o možnosť ukázať svoju romantickú stránku a prekvapiť ju. Prekvapiť návrhom na sobáš a prsteňom, po ktorom túžila. Ak však zásnuby už dlho  spoločne plánujete a Vaša priateľka trvá na tom, aby si prsteň vybrala sama, nechajte ju vybrať si. Urobte to, čo si vy a Vaša priateľka myslíte, že je najlepšie.

 

Zistite veľkosť

Vybrať správnu veľkosť je jednou z najťažších úloh pri výbere prsteňa. Existuje niekoľko možností ako zistiť veľkosť. Samozrejme, najlepším spôsobom je vziať prsteň, ktorý Vaša priateľka nosí priamo do klenotníctva, kde Vám veľkosť odmerajú. V tomto prípade je však potrebné si všimnúť aj to, na ktorom z prstov tento prsteň obvykle partnerka nosí. Ak sa Vám však nepodarí zobrať prsteň tak, aby si to nevšimla, nevadí. Skúste si jej prsteň na svoj malíček. Zapamätajte si, pokiaľ sa Vám ho podarilo nasadiť, ako Vám sedel. Na základe toho Vám v klenotníctve povedia takmer presne, akú veľkosť prsteňa Vaša vyvolená potrebuje.

 

Zistite, aké ma preferencie

Ak chcete vybrať prsteň, ktorý vyhovuje jedinečnému štýlu a preferenciám Vašej nastávajúcej, musíte si urobiť tajný prieskum. Ak ste s ňou, všímajte si aké šperky nosí. Má na sebe zlaté šperky alebo skôr biele? Má kameň, ktorý je jej obľúbený, ktorý ju vystihuje a chcela by ho viac ako briliant? Má rada jednoduchosť a praktickosť alebo extravagantnosť a pompéznosť?  Zamyslite sa tiež nad jej osobnosťou a záľubami.

Ďalším spôsobom, ako zistiť čo sa jej páči a aké sú jej predstavy, je vziať ju do klenotníctva. Nie však pod zámienkou kúpy prsteňa. Choďte si pozrieť napríklad náramkové hodiny, či darček pre niekoho blízkeho. Je pravdepodobné, že Vaša priateľka pohľadom zablúdi aj k zásnubným prsteňom, a tak sa môžete o jej preferenciách niečo dozvedieť.

 

Štýl prsteňa

Ak ste už zistili preferencie Vašej nastávajúcej, prichádza na rad výber samotného prsteňa. Vo všeobecnosti je niekoľko základných typov prsteňov, ktoré si nižšie predstavíme.

Soliter – tradičný a elegantný

Soliter – tradičný a elegantný

Prsteň typu Soliter predstavuje prsteň s jedným vsadeným briliantom. Jeho jednoduchosť ho robí nadčasovým a možno práve preto sa stal najobľúbenejším typom zásnubného prsteňa. Ide o najjednoduchší dizajn, pre ktorý sa môžete rozhodnúť. Veľký vplyv na celkový dizajn prsteňa typu Solitare buďe mať práve tvar kameňa. Moderné tvary ako oval, slza alebo marquise môžu zmeniť jednoduchý prsteň  na prsteň pre odvážnych.

Halo- štýlový a noblesný

Ak ju chcete očariť pôvabom, mohla by sa zamilovať práve do prsteňa typu Halo. V prsteni je osadený hlavný kameň dozdobený ďalšími menšími. To mu dodá ten pravý lesk. Tento prsteň je ideálnou voľbou pre romantickú ženu, ktorá ním rada upúta svoju pozornosť. Väčšinou je centrálny kameň v tomto type prsteňa vybrúsený do guľatého briliantu, no klenotníci už začali tento typ prsteňov obohacovať o ďalšie tvary ako  princess, ovál, markíza, hruška, srdce alebo smaragd.

Halo- štýlový a noblesný
Three stone- zmyselnosť a nekonečnosť

Three stone- zmyselnosť a nekonečnosť

Kým prstene s troma kameňmi boli kedysi relatívne klasickým dizajnom, v súčasnosti je tento štýl omnoho modernejší. Môže obsahovať farebné bočné kamene alebo rôzne tvary, ako sú Marquise alebo emerald, vďaka ktorým zaujme každého. Spolu s jeho očarujúcou príťažlivosťou majú zásnubné prstene s troma kameňmi hlboký význam. Tri kamene symbolizujú minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Vďaka tomu, aj keď začínate novú kapitolu života, jeden z kameňov Vám môže stále pripomínať minulosť na ktorú nechcete zabudnúť. Kým prstene s troma kameňmi boli kedysi relatívne klasickým dizajnom, v súčasnosti je tento štýl omnoho modernejší. Môže obsahovať farebné bočné kamene alebo rôzne tvary, ako sú Marquise alebo emerald, vďaka ktorým zaujme každého. Spolu s jeho očarujúcou príťažlivosťou majú zásnubné prstene s troma kameňmi hlboký význam. Tri kamene symbolizujú minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Vďaka tomu, aj keď začínate novú kapitolu života, jeden z kameňov Vám môže stále pripomínať minulosť na ktorú nechcete zabudnúť. 

Vintage- romantický a nadčasový

Tento vzor je mimoriadne obľúbený nie len v šperkárstve, ale takmer vo všetkých ručne vyrábaných odvetviach, od odevov až po nábytok. Zásnubné prstene v tomto štýle sú zvyčajne vyrábané zo žltého alebo ružového zlata alebo kombináciou kovov s bielym zlatom. Tento vzor je známy svojou prepracovanosťou do úplných detailov. Dôležité pri tomto prsteni je zvoliť kameň, ktorý vydrží niekoľko generácií, aby sa mohol stať rodinným dedičstvom.

 

 

Vintage- romantický a nadčasový

Prečítaj si o nás viac

Zaujali Vás informácie o našej spoločnosti a radi by ste sa dozvedeli viac o výrobe či spracúvaní či kvalite šperkov?

Nenašli ste čo ste hĽadali? Radi Vám pomožeme

V prípade akýchkoľvek otázok v oblasti výberu vhoných obrúčiek či briliantových šperkov nás nevahajte kontaktovať. Radi odpovieme na Vaše dotazy.

Kvalita na prvom mieste

Lacné šperky z bižutérie nemusia byť najlepšia investícia. Bohužiaľ sa rýchlo opotrebúvajú a strácajú svoju krásu. Ivestícia do kvalitného šperku sa môže vyplatiť a pri starostlivosti Vám tieto klenoty vydržia celý život.